انتقاد کدخدایی از عدم ترویج مباحث مربوط به قانون اساسی در جامعه

رئیس پژوهشکده شورای نگهبان با انتقاد از عدم ترویج مباحث مربوط به قانون اساسی در جامعه گفت: یکی از مباحث مغفول مانده در کشور است که مباحث قانون اساسی رواجی در کشور نداشته است و به جز اوایل انقلاب که طرح مباحث مربوط به قانون اساسی خیلی رایج بود کمتر به موضوع ترویح قانون اساسی پرداخته شده است؛ خوشبختانه در پژوهشکده شورای نگهبان در این زمینه برنامه‌ریزی‌هایی شده است و برخی از متون حقوق اساسی و قانون اساسی ما به صورت صوتی در اختیار مردم مقدار بگیرد.


به گزارش ایسنا، عباس‌علی کدخدایی عضو حقوقدان شورای نگهبان و رئیس پژوهشکده شورای نگهبان عصر شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ در مراسم بزرگداشت سالروز تصویب قانون اساسی با بیان اینکه «قانون اساسی به عنوان یک سند مهم در کشور ما و به عنوان یک سند مترقی در بین قوانین اساسی کشورهای مختلف مطرح است» اظهار کرد:  پژوهشکده شورای نگهبان در صدد است تا در کنار وظایفی که برای این پژوهشکده در نظر گرفته شده است، در بخش ترویج قانون اساسی، حقوق اساسی و حقوق عمومی گامی اساسی بردارد.


وی با اشاره به حوزه‌های مختلف فعالیت پژوهشکده شورای نگهبان گفت: در پژوهشکده بخشی از وظایف ما ارائه بررسی‌های کارشناسی به اعضای شورای نگهبان است. در بخش پژوهشی که دوستان جوان و متخصص در آن فعال هستند نیز در حوزه تبیین مبانی نظام جمهوری اسلامی ایران و تبیین قانون اساسی و ترویج قانون اساسی در تلاش هستند.


عضو حقوقدان شورای نگهبان با انتقاد از عدم ترویج قانون اساسی در کشور طی سال‌های متعدد تاکید کرد: با وجود اهمیت زیاد قانون اساسی، متاسفانه همه ما در ترویج قانون اساسی تلاش‌های موثری نداشته‌ایم و در این جهت نیز مقصریم؛ در این زمینه تلاش‌هایی شده است اما حق مطلب ادا نشده و ما در حوزه ترویج قانون اساسی، حقوق اساسی و ترویج حقوق عمومی به نقطه مطلوب نرسیده‌ایم.


کدخدایی با اشاره به برگزاری جلسات شبیه‌سازی فعالیت‌های شورای نگهبان در پژوهشکده شورای نگهبان گفت: امروزه شبیه سازی در غالب کشورها برای ترویج مباحث مربوط به آن موضوع یا مربوط به آن مرجع اهمیت بسزایی دارد و در دانشگاه‌ها این موضوع بصورت حدی پیگیری می‌شود؛ ما نیز در پژوهشکده شورای نگهبان تلاش کردیم این موضوع را پیاده‌سازی کنیم. این موضوع بسیار مهمی بود که با استقبال خوبی مواجه شد.


وی ادامه داد: بخش دیگری از فعالیت‌هایی که مغفول واقع شده بود این بود که مباحث قانون اساسی رواجی در کشور نداشته است و بجز اوایل انقلاب که طرح مباحث مربوط به قانون اساسی خیلی رایج بود کمتر به موضوع ترویح قانون اساسی پرداخته شده است؛ خوشبختانه در پژوهشکده شورای نگهبان در این زمینه برنامه‌ریزی‌هایی شده است و برخی از متون حقوق اساسی و قانون اساسی ما بصورت صوتی در اختیار مردم مقدار بگیرد.

منبع خبر: خبر گزاری ایسناآخرین اخبار,پربازدید ترین اخبار, اخبار روز

بیشتر بخوانیمبازسازی پوست
بیشتر بخوانیمآیا لیزر موهای زائد خوبه؟ همه چیز در مورد آن

دیدگاهتان را بنویسید